CDMM500KF1000FET
High-Voltage EV Batteries
CDMM500KF1000FET
DigiKey Part Number
3579-CDMM500KF1000FETTR-ND - Tape & Reel (TR)
3579-CDMM500KF1000FETCT-ND - Cut Tape (CT)
3579-CDMM500KF1000FETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDMM500KF1000FET
Description
CDMM, 500K, 1%, 100:1, RATIO TOL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500k Ohm ±1% 750mW Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 4527 J-Lead
Category
Power Per Element
750mW
Manufacturer
Vishay Dale
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Circuit Type
Voltage Divider
Applications
Voltage Divider (TCR Matched)
Resistance (Ohms)
500k
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±1%
Package / Case
4527 J-Lead
Number of Resistors
2
Supplier Device Package
4527
Resistor Matching Ratio
±1%
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Number of Pins
3
Height - Seated (Max)
0.177" (4.49mm)