SFR2500005902FR500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 4,237
Datasheet
59 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR2500005902FR500
DigiKey Part Number
BC59.0KYTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR2500005902FR500
Description
RES 59K OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)