SFR2500001000FR500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 118,580
Datasheet
Upgrade
In Stock: 9,404
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
100 Ohms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
100 OHM 1%
SFR2500001000FR500
DigiKey Part Number
56-SFR2500001000FR500TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-SFR2500001000FR500CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR2500001000FR500
Description
RES 100 OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SFR2500001000FR500 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)