TCR2EF18,LM(CT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 426
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 5,834
Datasheet
ABLIC Inc.
In Stock: 2,901
ABLIC Inc.
Torex Semiconductor Ltd
In Stock: 16
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TCR2EF18,LM(CT
DigiKey Part Number
TCR2EF18LM(CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR2EF18LM(CTCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR2EF18LM(CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR2EF18,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SMV
Detailed Description
EDA/CAD Models
TCR2EF18,LM(CT Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 150mA
PSRR
73dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V