UA78M33CKVURG3
DigiKey Part Number
296-21208-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-21208-1-ND - Cut Tape (CT)
296-21208-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UA78M33CKVURG3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-3
EDA/CAD Models
UA78M33CKVURG3 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
2V @ 350mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
25V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V