ADP121-AUJZ18R7
DigiKey Part Number
505-ADP121-AUJZ18R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP121-AUJZ18R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP121-AUJZ18R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP121-AUJZ18R7
Description
IC REG LIN 1.8V 150MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADP121-AUJZ18R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
21 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
40 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V