55PC1111-12-9-9CS2970 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for 55PC1111-12-9-9CS2970 is not available
55PC1111-12-9-9CS2970
DigiKey Part Number
55PC1111-12-9-9CS2970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC1111-12-9-9CS2970
Description
CBL 1COND STRND 12AWG 600V WHITE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 AWG Hook-Up, Shielded Wire 37/28 White 600V
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.130" (3.30mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Thickness
0.006" (0.15mm)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
150°C