R10-E1P4-V185
DigiKey Part Number
PB1806-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1P4-V185
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Current
64.9 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver (Ag)
Coil Voltage
Approval Agency
CSA, UR
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
185 Ohms
Switching Voltage
120VAC - Nom