HSC30033RJ
DigiKey Part Number
A137244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC30033RJ
Description
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 300W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
5.000" L x 2.811" W (127.00mm x 71.40mm)
Resistance
33 Ohms
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Terminal Screw Type
Power (Watts)
300W