FG28C0G2E391JNT06
DigiKey Part Number
445-173568-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173568-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28C0G2E391JNT06
Description
CAP CER 390PF 250V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG28C0G2E391JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)