FG26C0G2J391JNT06
DigiKey Part Number
445-173418-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173418-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26C0G2J391JNT06
Description
CAP CER 390PF 630V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG26C0G2J391JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)