FG28C0G2E391JNT06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FG28C0G2E391JNT06 |
Description | CAP CER 390PF 250V C0G RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 390 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FG28C0G2E391JNT06 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |