FA26C0G2J391JNU00
DigiKey Part Number
445-181158-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26C0G2J391JNU00
Description
CAP CER 390PF 630V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA26C0G2J391JNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)