FG18X7R1H472KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 139
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 661
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 90
In Stock: 83
In Stock: 460
In Stock: 442
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG18X7R1H472KNT00
DigiKey Part Number
FG18X7R1H472KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18X7R1H472KNT00
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG18X7R1H472KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)