FG18C0G1H472JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 442
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 90
In Stock: 83
In Stock: 0
In Stock: 460
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 428
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG18C0G1H472JNT00
DigiKey Part Number
FG18C0G1H472JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18C0G1H472JNT00
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG18C0G1H472JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)