CKG45KX7T2W474M290JJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1,040
Datasheet
MFR Recommended
TDK
In Stock: 6,891
Datasheet
Similar
Similar
0.47 µF ±20% 450V Ceramic Capacitor X7T SMD, J-Lead
CKG45KX7T2W474M290JJ
DigiKey Part Number
445-10406-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKG45KX7T2W474M290JJ
Description
CAP CER 0.47UF 450V X7T SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CKG45KX7T2W474M290JJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
SMD, J-Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)