CKG45KX7T2E684M290JH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 4,906
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 785
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 750
0.68 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7T SMD, J-Lead
CKG45KX7T2E684M290JH
DigiKey Part Number
445-10391-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKG45KX7T2E684M290JH
Description
CAP CER 0.68UF 250V X7T SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CKG45KX7T2E684M290JH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
SMD, J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)