B43504A5107M000
DigiKey Part Number
495-4251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504A5107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
1.6 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.35Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C