450USC100MEFCSN22X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 988
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1,977
Datasheet
TDK
In Stock: 515
In Stock: 524
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
In Stock: 259
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
450USC100MEFCSN22X35
DigiKey Part Number
1189-450USC100MEFCSN22X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450USC100MEFCSN22X35
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450USC100MEFCSN22X35 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C