RAVVD470M1UDE7002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 241
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1,267
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 670
Nichicon
Nichicon
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 660mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
RAVVD470M1UDE7002U
DigiKey Part Number
587-RAVVD470M1UDE7002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVVD470M1UDE7002U
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
97.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
195 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
660mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C