MSASE042SB7102KWNA01
DigiKey Part Number
587-MSASE042SB7102KWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MSASE042SB7102KWNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MSASE042SB7102KWNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASE042SB7102KWNA01
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 01005
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSASE042SB7102KWNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)