GRM022R71C102KE14L
DigiKey Part Number
490-GRM022R71C102KE14LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM022R71C102KE14LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM022R71C102KE14L
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 01005
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM022R71C102KE14L Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)