LHLZ06NB100K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 822
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3,138
Datasheet
10 µH Unshielded Inductor 1.7 A 100mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
LHLZ06NB100K
DigiKey Part Number
LHLZ06NB100K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHLZ06NB100K
Description
FIXED IND 10UH 1.7A 100 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LHLZ06NB100K Models
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" Dia (7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)