VIPERGAN65DTR
DigiKey Part Number
497-VIPERGAN65DTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-VIPERGAN65DTRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-VIPERGAN65DTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VIPERGAN65DTR
Description
ADVANCED QUASI-RESONANT OFFLINE
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology 240kHz 16-SO
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
9V ~ 23V
Manufacturer
STMicroelectronics
Duty Cycle
50%
Series
Frequency - Switching
240kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power (Watts)
65 W
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Output Isolation
Isolated
Control Features
Soft Start
Internal Switch(s)
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Breakdown
700V
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 14 Leads
Topology
Flyback
Supplier Device Package
16-SO
Voltage - Start Up
15 V