BZW50-27RL
DigiKey Part Number
497-12480-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12480-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW50-27RL
Description
TVS DIODE 27VWM 62VC R6
Customer Reference
Detailed Description
62V Clamp 968A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZW50-27RL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
968A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
7000pF @ 1MHz
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
27V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
30V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
62V