35YXG2200MEFCGC16X31.5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 35YXG2200MEFCGC16X31.5 |
Description | CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 35YXG2200MEFCGC16X31.5 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 2.415 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 3.45 A @ 100 kHz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 17 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm) |
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |