35YXG2200MEFCGC16X31.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Panasonic Industry
In Stock: 921
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 251
Chemi-Con
Surge
In Stock: 80
Surge
In Stock: 100
Nichicon
Nichicon
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
35YXG2200MEFCGC16X31.5
DigiKey Part Number
35YXG2200MEFCGC16X31.5CT-ND - Cut Tape (CT)
35YXG2200MEFCGC16X31.5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXG2200MEFCGC16X31.5
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXG2200MEFCGC16X31.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.415 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C