UFZVFHTE-175.6B
DigiKey Part Number
UFZVFHTE-175.6BTR-ND - Tape & Reel (TR)
UFZVFHTE-175.6BCT-ND - Cut Tape (CT)
UFZVFHTE-175.6BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFZVFHTE-175.6B
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW UMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±2.5% Surface Mount UMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UFZVFHTE-175.6B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2.5 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
UMD2
Impedance (Max) (Zzt)
13 Ohms