SMAJ22AQ-13-F
DigiKey Part Number
SMAJ22AQ-13-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ22AQ-13-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ22AQ-13-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ22AQ-13-F
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35.5V Clamp 11.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.2A