Q-PTFE-6AWG-02-QB48IN-5
DigiKey Part Number
Q1136-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q-PTFE-6AWG-02-QB48IN-5
Description
HEATSHRINK 6AWG 48" 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.302" (7.67mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.015" (0.38mm)
Mfr
Material
Series
Features
Chemical Resistant, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 260°C
Type
Shrink Temperature
350°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.302" (7.67mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.173" (4.39mm)