HSTTT24-48-Q
DigiKey Part Number
298-19812-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTT24-48-Q
Description
HEATSHRINK 0.24" X 4' WHT/TRAN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.240" (6.10mm) 2 to 1 White, Translucent 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.015" (0.38mm)
Mfr
Material
Series
Features
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-67°C ~ 250°C
Type
Shrink Temperature
340°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
48 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.240" (6.10mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.141" (3.58mm)