PS564-AB-0254-S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
RoHS Replacement
Parlex USA LLC
In Stock: 0
Datasheet
41 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.833' (254.00mm, 10.00")
PS564-AB-0254-S
DigiKey Part Number
PS564AB0254S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS564-AB-0254-S
Description
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 10"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Parlex USA LLC
Pitch - Connector
0.039" (1.00mm)
Series
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Obsolete
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Usage
Display Cable
Number of Positions
41
Cable Termination
IDC
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Length
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 2"
In-Stock: 0
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 4"
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 6"
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 8"
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 12"