ST17-075-66BU
DigiKey Part Number
298-ST17-075-66BU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST17-075-66BU
Description
TAPE ELECTRICAL BLUE 3/4"X22YDS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Electrical Tape Pressure Sensitive Adhesive (PSA) Adhesive Blue 0.75" (19.05mm) 3/4" X 66' (20.1m) 22 yds
Category
Width
0.75" (19.05mm) 3/4"
Manufacturer
Panduit Corp
Length
66' (20.1m) 22 yds
Series
Color
Blue
Packaging
Bulk
Usage
Insulating, Sealing, Splicing
Part Status
Active
Temperature Range
14°F ~ 176°F (-10°C ~ 80°C)
Tape Type
Electrical
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Shelf Life
60 Months
Backing, Carrier
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Base Product Number
Thickness
0.0070" (7.0 mils, 0.178mm)