ERJ-3RQJ5R1V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 7,400
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 5,000
Datasheet
Bourns Inc.
5.1 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
ERJ-3RQJ5R1V
DigiKey Part Number
ERJ-3RQJ5R1V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-3RQJ5R1V
Description
RES 5.1 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-3RQJ5R1V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)