CR0603-JW-5R1GLF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 5,701
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 36,816
Datasheet
Similar
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
5.1 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
CR0603-JW-5R1GLF
DigiKey Part Number
CR0603-JW-5R1GLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0603-JW-5R1GLF
Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR0603-JW-5R1GLF Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)