EEU-FR1V821LB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 690
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 694
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 841
Chemi-Con
In Stock: 41
Nichicon
In Stock: 1,183
In Stock: 398
820 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1V821LB
DigiKey Part Number
P15397CT-ND - Cut Tape (CT)
P15397TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1V821LB
Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1V821LB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.853 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.47 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C