35ZLR820MEFC10X25
DigiKey Part Number
1189-35ZLR820MEFC10X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLR820MEFC10X25
Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C