NSR01L30NXT5G
DigiKey Part Number
NSR01L30NXT5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSR01L30NXT5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSR01L30NXT5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR01L30NXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2DSN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 100mA Surface Mount 2-DSN (0.60x0.30)
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
7pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
2-DSN (0.60x0.30)
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 100 mA