FCB290N80
DigiKey Part Number
FCB290N80TR-ND - Tape & Reel (TR)
FCB290N80CT-ND - Cut Tape (CT)
FCB290N80DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB290N80
Description
MOSFET N-CH 800V 17A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 17A (Tc) 212W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCB290N80 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.7mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3205 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
212W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 8.5A, 10V