SPB17N80C3ATMA1
DigiKey Part Number
SPB17N80C3ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
SPB17N80C3ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
SPB17N80C3ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPB17N80C3ATMA1
Description
MOSFET N-CH 800V 17A TO263-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 17A (Tc) 227W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPB17N80C3ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
177 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 11A, 10V