OSTVQ123150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 1,103
Datasheet
Altech Corporation
Amphenol Anytek
Image for OSTVQ123150 is not available
OSTVQ123150
DigiKey Part Number
OSTVQ123150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVQ123150
Description
TERM BLK 12P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Material - Plating
Brass
Positions Per Level
12
Clamp Material - Plating
Brass
Pitch
0.150" (3.81mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2
Voltage
300 V