LY4N-DC12
DigiKey Part Number
Z6262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY4N-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable
EDA/CAD Models
LY4N-DC12 Models
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
100 Ohms
Coil Current
120 mA