LY4N-AC100/110
DigiKey Part Number
Z12586-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY4N-AC100/110
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY4N-AC100/110 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
88 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
33 VAC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
1.8 kOhms
Coil Current
21.8 mA