S21K0C-P10MCC0-600S
DigiKey Part Number
1907-1570-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21K0C-P10MCC0-600S
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S21K0C-P10MCC0-600S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C