173-E15-211R241
DigiKey Part Number
1173-115FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173-E15-211R241
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
2
Color
White
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C