172-E15-102-911
DigiKey Part Number
102915ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E15-102-911
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Color
White
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C