UZG1H2R2MCL1GB
DigiKey Part Number
493-10066-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-10066-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10066-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UZG1H2R2MCL1GB
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UZG1H2R2MCL1GB Models
Ripple Current @ Low Frequency
9.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
14.4 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.156" (3.95mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C