UUL1H2R2MCL1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UUL1H2R2MCL1GS |
Description | CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UUL1H2R2MCL1GS Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 11 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 16.5 mA @ 10 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm) |
Voltage - Rated 50 V | Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |