UHD1V151MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHD1V151MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHD1V151MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1V151MPD1TD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHD1V151MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
532 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
760 mA @ 100 kHz
Impedance
72 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C