UHV1V151MPD1TA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UHV1V151MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT) UHV1V151MPD1TA-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UHV1V151MPD1TA |
Description | CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UHV1V151MPD1TA Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 328 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 59 mOhms |
Part Status Not For New Designs | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |